
Какво е дигитална детоксикация ?
Дигиталната детоксикация е временен период на пълно изключване от всички цифрови устройства, с цел подобрение на естественото социално взаимодействие, намаляване на стреса, и пълноценно присъствие в „офлайн“ света.
Терминът „дигитална детоксикация“ е добавен в Оксфордския речник през 2013 г., само шест години след пускането на пазара на първия Iphone (който започна революцията на смартфоните). Какво се е случило с начина, по който ние използваме технологии в рамките на тези шест години, което е направило дигиталната детоксикация толкова важна?
1/3 от световното население има достъп до интернет. Чрез създаването на здравословни взаимоотношения с нашите устройства, разработване на нови, положителни социални норми и етикет, и чрез промяна на начините, по които проектираме и градим нашите дигитални технологии, ние можем да променим хода на човешката история.
Живеейки сред поколение от майстори на мултитаскинга, намираме за трудно просто да седнем и да се фокусираме на едно нещо. Вместо това продуктивността ни намалява докато нивата ни на стрес се изстрелват до облаците. Прекомерното използване на интернет – нарастващата зависимост и пристрастяване към мрежата, мобилните устройства и социалните медии са фактори по-сериозни отколкото искаме да си признаем. Много хора започват да осъзнават негативния ефект върху личния си живот, семейните структури и обществото като цяло, и започват да поставят под въпрос ролята, която екраните играят в живота ни.
Преживяването на по-голямата част от съзнателния ни живот през екрани, безкрайно вързани към устройствата си, ни коства повече отколкото сме подозирали и започваме да разбираме, че това не е отговорът. Време е ерата на психически прегаряния, културата „винаги на линия“, мултитаскинга (едновременно вършене на много неща), зависимостта от технологии, умората, „социалните медии на нещата“ и претоварване с информация да стигне края си. Това е нова глава – възможност за нас да преразгледаме какви са взаимоотношенията ни с дигиталните технологии, и на свой ред, как пълноценно да изживеем живота си на тази красива планета.
Нарастваща зависимост
Около 75% от нас използват мобилни телефони, а повече от един милиард са на няколко кликания разстояние от това да станат Фейсбук приятели. С едно натискане на бутон или слайдване на екрана ние комуникираме, споделяме и създаваме заедно с почти всички, по всяко време и навсякъде. Дори само за последното десетилетие стигнахме толкова далеч. Превръщаме се в истинска глобална общност. Това е един от най-вълнуващите и красиви мигове в човешката история и ние го преживяваме.
Не трябва да пренебрегваме обаче факта, че много от нас се чувстват дотолкова обвързани с технологиите, че не допускаме дори и едно съобщение или имейл да мине без да отговорим моментално и да почувстваме безпокойство. Културният натиск непрестанно да проверяваме съобщенията си и да сме в крачка с най-новите публикации, блогове и новини често води до усещането на претоварване и разочарование, без да имаме време да поемем дъх.
Въпреки това ние не сме и не смятаме да се превръщаме в нео-лудити. Развитието и употребата на технологиите е незаменима част от бъдещето ни. Да се откажем напълно от технологиите би било равносилно на това да им се отдадем изцяло и да станем роби на „терора на екрана“ – това би довело до пълна загуба на връзка с реалния свят и социална изолация. Това, за което настояваме, е че всички ние се нуждаем от пълноценна почивка за да може разбърканият ни от екраните мозък да се възстанови, а социални ни умения да се разгърнат по естествен път.
0
Вашият коментар