Историите на хиляди спасени човешки животи са запазени между стените в дома на д-р Михаил Владо. Внушителната постройка се намира на ул. „Пълдин” в Стария град и е построена в началото на 19 век в стила на ранните несиметрични къщи. Триетажната сграда е разположена в западната част на неголям двор с отворена към него фасада.
Вътрешното стълбище в дома на доктор Владо води към чардак на втория етаж, от който се открива великолепна панорамна гледка към града. Стаите са богато украсени с дърворезби, ажурни розети, дървени орнаменти на повече от 200 години и вградени в стените долапи. В някогашната приемна на прочутия пловдивски изцерител и до днес е запазен таванът, който е истинско произведение на изкуството. Флоралните орнаменти, ръчно изработени от дърво, са боядисани в оранжево, зелено, синьо и жълто. Полюлеят, донесен от някое от многобройните пътувания на доктор Владо по света, съчетава ковано желязо с виенско стъкло.
Доктор Михаил Владо е роден в гр. Пловдив през 1828 г. С помощта на богатите си родственици от известната пловдивска фамилия Гюмюшгердановци завършва медицина във Виена. Завръщайки се в родния град бързо печели доверието на своите клиенти. Започва да лекува напълно безплатно бедните плодивчани, на които дори изписва безвъзмездно лекарства от собствената си аптека „Галений”.
От 1862 до 1877 г. той е главен лекар на Пловдив. По това време открива и първата частна болница в града.
По времето на Априлското въстание доктор Владо спасява от сигурна смърт стотици българи, хвърлени от турците без съд и присъда в затворите или изоставени в приюти и страноприемници. Докторът излекувал от тиф и Иван Андонов, един от най – активните участници в националноосвободителните борби в Пловдивския край.
По времето на социализма къщата е превърната в едно от култовите заведения на „Балкантурист” – „Тракийски стан”. В края на 80-те години на миналия век в сградата избухва пожар и част от къщата и двора са унищожени. Пораженията остават невъзстановени и до днес. В момента къщата е паметник на културата и си стопанисва от „Корпорация Съединение”. Тя е реставрирана, като стриктно са спазени всички детайли на оригиналния й облик. Работи като приемна, запазила името „Тракийски стан”, където гостите могат да отседнат, да пият чаша чай в „Чайната” или да хапнат в ресторанта.