
Без съмнение перлите на възрожденската архитектура в България са частните къщи, събрали в себе си най-хубавото от местните традиции, от европейските и източните влияния. Най-ранните образци на новия синкретичен стил се появяват в будни градчета, които са в досег с външния свят, като Арбанаси и Мелник. Констанцалиевата къща в Арбанаси е построена през XVII в. Приземният й етаж е изцяло от камък. Жилището е защитено от здрава дървена входна врата, обкована с метални гвоздеи.
Източник: haiduk-tourist.blogspot.com
Стаите са сравнително големи и добре осветени. Уредбата на просторните помещения придава на голямата къща – крепост, уютност и интимност, подсилени от богатата украса, дело на майстори с висока култура и според изискванията на стопани с добър вкус и финансови възможности.
www.vt-dnes.com
Подобна е и Хаджиилиевата къща, строена по същото време. Таваните са украсени с орнаменти от бяла глина, а горната част на стените – с фризове от стилизирани цветя. Рамките на вратите, капаците на прозорците и долапите са резбовани.
източник: borbabg.com
През XVII и XVIII в. Мелник бил процъфтяващ град, разположен на важен търговски път. Жителите му започнали да си строят масивни къщи на уличната линия върху каменни основи, с дълбоки винарски изби, вкопани във варовиковите скали, заобикалящи града.
източник: nasamnatam.bg
Жилищните етажи са изнесени на еркери над улицата, откъдето се открива удобна гледка. Много от тях имат салони с представителни функции (Попстефановата, Иван-Велевата и др.).Стените са измазани, често украсени с живописни детайли и декорации от резбовано дърво .
източник: kordopulova-house.com
Няколко селища в България са се превърнали в емблеми на уютния патриархален свят – Боженци, Лещен, Бръшлян. И, разбира се, Жеравна. Те устояват и на промяната, и на изхабяването. Значение за това има материалът, от който са построени – камък, плочи, желязо, мед.
източник: idi.bg
Жеравна било село на заможни овчари. Големи стада, произвеждащи смайващи количества вълна, са осигурявали просперитета на селото. Местните хора издигали двуетажни къщи, покрити с каменни плочи. Много от къщите не са оцелели, но все пак са запазени над 200 възрожденски постройки.
източник: dama.bg
Дворовете им са настлани с плочи и калдъръм. От чардаците се открива чудесна гледка. Вътрешността нерядко е украсена с пищна резба по вратите на долапите, по таваните, полиците и иконостасите. Някои са на повече от 300 години. Отлични образци са къщите на Руси Чорбаджи и Сава Филаретов. Днес селото е резерват и е посещавано от много туристи.
източник: rezervaciq.com
По статията работи: Невена Вранчева
По материали от: www.cluborfei.com
Вашият коментар