„Цветно от България“ – Фотографска изложба
Не всеки човек може да бъде творец на красота, но всеки има усет за красивото и го носи в себе. Красотата се твори чрез вдъхновение и нейното въплъщаване във формите на изкуството е дар, достъпен за малцина.
„Цветно от България“ е фотографска изложба в един различен арт формат, който обединява творчеството на трима пловдивски автора: Ангелина Талева, Атанас Камешев и Красимир Даскалов. Красотата за тях е водеща в живота и те я откриват навсякъде в света, който ги заобикаля. Вдъхновение черпят от природата, пътуванията, срещите с различни хора и култури. Един кратък миг се превръща във вечност чрез перото на твореца, един кратък миг се превръща в история зад обектива на фотографа.
В основата на всяка снимка стои желанието на човек да запечата спомена, да улови мига. Фотографът е пътешественик във времето. И ако изкуството има предназначението да доставя удоволствие, да буди емоции, да пресъздава цветовете на живота, да впечатлява с красотата и изяществото си, то фотографията безспорно е изкуство. Тя е творческо отражение, което възпроизвежда действителността с художествени образи.
Ангелина Талева – поетеса
Ангелина е харизматична, непринудено очарователна и творчески обаятелна. С чаровна усмивка тя споделя за себе си: „При мен писането е като летен дъжд. Идва изведнъж, излива се и си отива. Обикновено ме вдъхновяват чувствата, силните чувства. Тези, при които прехвърчат искри. Които приличат на буен огън. Писането започва с една дума, с една мисъл. И се излива. И краят винаги е неочакван. Дори за самата мен.“
Ангелина е родена и живее в гр. Пловдив. Автор е на три стихосбирки:
В момента подготвя своята четвърта стихосбирка. Работи и над проект за сборник с проза съвместно с Илияна Караланова, журналист във в. „Марица“.
Нейни публикации може да прочетете във:
Атанас Камешев – фотографИмето на Атанас Камешев е добре познато в гилдията на художниците. През 2002 г. изографисаната от него икона на св. Войтех е обявена за икона на хилядолетието. Този факт е прецедент в творчеството на художника. Атанас е завършил Художествената академия специалност Стенопис. Изографисал е десетки параклиси и църкви/църквата Света София,Чикаго/, участвал е в реставрацията на много български църкви.Пътешествията из красива България, отключват новата му страст – фотографията. От иконописец се превръща в светописец, защото фотографията е техника за рисуване със светлина. За един любител като Наско, фотографията е пътуване- вълнуващо и вдъхновяващо. Фотографията е игра за двама, художник и природа. Добрата фотография без изключение е живот и емоция, но също така и история. Една снимка, а колко много крие в себе си? Очите на фотографа, споделя Атанас, често се спират там, където другите не виждат нищо забележително – случайно слънчево петно или сянка, пресичаща улицата, стар дъб, покрит с мъх камък, които са в състояние да предизвикат цяла верига от мисли, чувства и образи
Красимир Даскалов– фотограф
Красимир е млад, амбициозен и изключително талантлив художник, артист и фотограф. Възпитаник на НХГ „Цанко Лавренов“, гр. Пловдив, В последствие работи и твори в Италия, рисувайки за един от популярните съвременни италиански художници Атос Фачинкани. В България се изявява успешно в сферата на графичният дизайн и рекламата. Фотографията е хоби и страст още от ученическите му години. В последствие тя се превръща, като част от ежедневието и работата му. През 2018 година решава да инвестира малко повече средства и емоции в ново изживяване с различен поглед към фотографията – заснемане от въздуха с дрон. Съчетавайги го с творческите си проекти, възхитен от „високите“ възможности и приложения на въздушната фотография, пренасяйки се в съвсем нов свят. Краси започва да пътешества из България, а артистичните снимки създадени с помощта на неговото „птиче око“, използва в работата си, като графичен дизайнер за дигитален маркетинг и брандиране.
Така се ражда и идеята за “Цветно от България“ – съвместен арт проект с Атанас Камешев, в който с помощта на въздушната фотография се предоставят кадри, заснети с дрон на красиви местности, от нова и непозната перспектива. Фотографиите от високо, помагат да се види мащаба и неподозираната естествена красота на природата. Високата гледна точка и въздушната абстрактност са вплетени в същината и творчеството на фотографията. Лесно се преминава от конкретно в абстрактно, от познато в непознато. Точно тези преходи се превръщат в емблематични образи на фотографиите, превръщайки ги в изкуство.